1848. áprilisában kimondták Horvátország elszakadását a Magyar Királyságtól, Jellasics kinyilvánította feltétlen hűségét a Habsburgok iránt, aztán saját hatáskörében gyorsan eltörölte a jobbágyságot, nehogy a törvényt korábban meghozó magyarok vezessék ezt be, később saját pénzt, forintot veretett.
Mivel Bécs Horvátországgal és Magyarországgal kapcsolatos álláspontja ingadozott, így a horvát bán függetlenségi tevékenysége is gyanút ébresztett, ám Jellasics megnyugtatta az udvart.
A helyzet végtelenül bonyolult volt:
a Habsburgok előbb elutasították Horvátország elszakadási igényét a Magyar Királyságtól, sőt, a magyarok kérésére minden tisztségéből felmentették Jellasicsot, de az udvar továbbra is fenntartotta vele a kapcsolatot, Zsófia főhercegné júniusban a birodalom utolsó reményének nevezte!
Amikor Batthyány figyelmeztette a bánt, hogy merevsége polgárháborút idézhet elő,
Jellasics megszakított minden további tárgyalást a magyarokkal, lázadóknak nevezve a törvényes magyar kormányt
– Bécs persze mindenről tudott, ők mozgatták a szálakat.
Feloldhatatlan helyzet: ugyanazok az egyenruhák mindkét oldalon
A szakemberek szerint Jellasics betörése jogilag és erkölcsileg is új, szinte feloldhatatlan helyzetet teremtett: világossá vált, hogy a tavaszi eredményeket már csak fegyverrel lehet megvédeni, olyan katonák ellen harcolva, akik ugyanazt az egyenruhát viselték. A Jellasics -féle betörés ugyanakkor nem tűnt egyértelműen a királlyal való szembefordulásnak, hiszen, mint írtuk, Ferdinánd a nyáron megfosztotta a horvát parancsnokot a tisztségeitől.
A probléma gyökerét az jelentette, hogy az április törvények nem rendezték megfelelően a főhadparancsnokságok, az udvari haditanács, és a magyar hadügyminisztérium felelősségi köreit. Így állhatott elő a helyzet, hogy a magyar kormány fősége a Magyar Királyság területén állomásozó császári-királyi csapatok felett ugyan megkérdőjelezhetetlen volt, Jellasics aknamunkáját az osztrák udvar mégis támogatta.
Bár az uralkodótól hivatalos paranccsal nem rendelkezett, a bán fosztogatva indult Pest felé,
hogy erőszakkal tegye helyre „a rebellis, szeparatista magyarokat”.